Cyklisti vďaka kondičke žijú dlhšie, tvrdia odborné štúdie

  • Čo je podľa Vás za nárastom záujmu o cyklistiku z posledných mesiacoch?

Posledné mesiace nám priniesli okrem iného aj obmedzenie pohybu do iných okresov, regiónov. V rámci blízkeho okolia je jednoduchšie a hlavne zdravšie tráviť primeraný čas na bicykli s rodinou, či priateľmi. Cyklistika je zároveň športom, pohybom  a príjemne stráveným časom v prírode.

  • Je z medicínskeho pohľadu špecifikované, pre koho je cyklistika vhodná?

Tzv. „šliapanie“ do pedálov máme mnohí radi už od útleho detstva. Je málo takých, ktorí sa nenaučili bicyklovať. Ľahšia a rýchlejšia doprava,  závan vetra vo vlasoch, okolo krku, občas „tvrdý“ náraz hmyzu…

Je všeobecne určená pre všetky vekové skupiny. Pre malé už chodiace deti až po aktívnych ľudí, ale  aj pre čiastočne imobilných seniorov schopných točiť pedálmi za účelom zlepšenia celkovej kondície.

Cyklistika podporuje komplexné posilnenie svalov, teda zlepšuje silu a odolnosť tela, vytrvalosť a duševnú pohodu s celkovým uvoľnením a prežitím mnohých nových príjemných zážitkov.

  • Aké prínosy s ohľadom na zdravie človeka tento šport prináša?

Zlepšuje sa prekrvenie a posilnenie  celého tela, imunita, srdcový sval, mozog, zvyšuje sa pľúcna kapacita, redukujú sa prebytočné tukové zásoby.

Aj tým sa znižuje riziko kardiovaskulárnych chorôb, vznik cukrovky II.typu, onkologických ochorení až o 50{dd8798010598ac2baff873b2913fa453e5eb074488270396d07b48c840d0868a}. Za hodinu na bicykli môžete spáliť stovky prebytočných kalórií.

Odborné štúdie uvádzajú, že primerané pravidelné cvičenie dokáže podporiť náš imunitný systém.

Pri bicyklovaní sa zvyšuje prietok krvi cievami, celým telom, mozgom, sme pozitívne naladení, čo sa odráža aj na výkonnosti v práci a celkovej spokojnosti.

Samozrejme, že so zdravým primeraným pohybom ide ruka v ruke zdravá životospráva, dostatok spánku, pestrá vyvážená zdravá strava a pitný režim.

Cyklistika môže priniesť do života na „cyklopotulkách“ nových priateľov, býva veľkým každodenným relaxom, umožňuje v kratšom čase ako chôdza spoznávať nové miesta.

Podľa niektorých štúdií žije cyklista o 4 roky dlhšie, vďaka lepšej fyzickej kondícii a psychickej pohode má lepší intímny život, cyklisti majú lepšiu kvalitu spánku. Zistilo sa, že 45 až 60-minútové bicyklovanie na úrovni 75-85{dd8798010598ac2baff873b2913fa453e5eb074488270396d07b48c840d0868a} maximálnej tepovej frekvencie 4-krát týždenne pomôže lepšiemu prekrveniu vášho mozgu.

  • Aká by mala byť ideálna intenzita tréningu pre obyčajného človeka?

Obyčajný človek asi neexistuje☺. Všetci sme jedineční a každý je schopný zvládnuť pri zachovaní zdravia iný výkon. Cyklistika a vôbec každý šport by nemal bolieť, mal by čo najviac eliminovať riziká zranenia, preťaženia. Ak chceme začať s bicyklovaním, mohli by sme sa pridať k už aktívnym cyklistom. Tí Vám poradia s „drobnosťami“. Majme na pamäti, že „pomalšie ďalej zájdeš“. Telo si potrebuje zvyknúť na každú aktivitu, ktorú sme nerobili dlhší čas. Radím pred bicyklovaním trochu chôdze, strečing.  Prípravu si rozvrhnúť na 5-6 týždňov a začať s 20{dd8798010598ac2baff873b2913fa453e5eb074488270396d07b48c840d0868a} svojho predpokladaného maxima, aby hneď po prvom výlete na bicykli nedošlo k preťaženiu alebo úrazu.

Dochádza k posilneniu hlavne svalov dolných končatín, sedacích svalov, stehenných, lýtkových.

Pravidelným bicyklovaním môžeme zmierniť chronické bolesti kolien, bedrových kľbov, členkov.

Stuhlosť a prípadne aj bolesť jeden až dva dni po prvej jazde je prejavom nezvyku na záťaž. Náš pohybový aparát sa postupne dávkovanej primeranej záťaži prispôsobí.

Pri pravidelnom bicyklovaní sa zlepší celkový metabolizmus a odolnosť na záťaž fyzickú a psychickú. Budeme lepšie zvládať vlastný, rodinný aj spoločenský stres.

  • Existujú možné zdravotné riziká? 

Cyklistika má veľa zdravotných benefitov ak sa vykonáva správne, primerane k veku a zdravotnému stavu. Nesmieme podceniť  dopravné riziká na cestách a cestičkách, samozrejme počasie, oblečenie, technickú pripravenosť, nepreceniť vlastné sily, pripravenosť, kondíciu.

Každá aktivita, jej rozsah a intenzita by mali zodpovedať schopnostiam a danostiam jednotlivca.

Na jednej strane je tu často veľká chuť, zapálenie sa pre daný šport až športová vášeň.

Na druhej genetika, vrodená vlastnosť tkaniva, jeho pevnosť, pružnosť, odolnosť na záťaž. Tá je u ľudí individuálna, a preto by sme mali individuálne pristupovať k odporúčaniam. Na túto činnosť posudzovania vhodnosti športu pre jednotlivca a plánovania záťaže sa špecializujú športoví lekári, tréneri a iní odborníci.

Cyklistika znižuje mieru otrasov, poranení a preťažení oproti bežcom. Je dobré ju kombinovať s ľahkým posilňovaním. Šetrí kľbny aparát.

Počas jazdy striedajte polohy, po dlhšom predklone sa opakovane zakloňte, posilňujte chrbtové svalstvo preventívne pred možným vznikom bolestí.

Je prospešné správne nastavenie výšky sedadla a rukovätí podľa rozmerov vášho tela.

Pri kúpe bicykla myslime na povrchy, po ktorých sa chceme bicyklovať.

Cyklistika môže zhoršiť ťažkosti pri prítomných hemoroidoch. Preto si vyberajte pohodlné mäkké sedadlo dobre nastavené.

Niektorí ľudia vedia byť k sebe až seba zničujúci a ani si neuvedomujú, že za to môže zrejme  posunutý prah bolesti. 

Samozrejme,  všetci máme vlastné skúsenosti, ale je dobré sa poradiť. Hlavne ak ide o profesionálne, vrcholové až extrémne zaťaženie. A to nielen u detí ale aj u dospelých a seniorov, kde skôr hrozí precenenie svojich síl.

Bicyklovať by sme sa nemali so strachom, ale s radosťou, s rešpektom k svojmu zdraviu a zdraviu ostatných.

Na bicykli sme účastníkmi dopravy na cestách. Ochranné prilby, reflexné prvky, vhodné oblečenie a obutie a chrániče kľbov nám dávajú väčšiu šancu sa vrátiť domov celý. Po chodníkoch by sme nemali ohrozovať chodcov a našich štvornohých miláčikov.

Rôzne nástrahy pri tomto športe by nás nemali odradiť. Veď  množstvo už spomínaných benefitov nás určite presvedčí o prospešnosti tohto športu.

Príjemná únava, pevné telo, myseľ plná zážitkov a šťastný návrat domov na dvoch kolesách je to, prečo máme cyklistiku radi.

MUDr.  Ján Sekáč, MBA, Cert.MDT